Yazılım Enstitüsü içinde bulunduğumuz bilgi teknolojilerinin sürekli yenilendiği rekabet ve hız çağında, bu çağın bir parçası olmak isteyen, daha iyi hizmet vermenin ve yeni modeller yaratmanın zorunluluğunun bilincinde olarak planlamalarında bilişim çözümlerine öncelik veren kurumların karlılık ve verimliliklerini artıracak özel çözümler sunmak amacıyla 2003 yılında kuruldu.

Müşterilerinin hızlı ve güvenilir teknoloji partneri olmayı hedefleyen Yazılım Enstitüsü, uzun yıllar bilgi teknolojileri alanında eğitimci ve uygulama geliştirici olarak çalışmış, dolayısıyla geniş sektörel bilgi birikimine ve çeşitli teknoloji uzmanlıklarına sahip mühendis ve tasarımcılardan oluşan teknik kadrosu ile yazılım sektöründe işlevsel ve kalıcı çözümler üretmeyi sürdürüyor. Sahip olduğu bilgi ve deneyimini iş süreçlerine uygulayarak müşterilerine, rakiplerinden farklılaşma zorunluluğunun en güçlü stratejik destek aracı olan bilişim sistemlerinin etkin biçimde kullanılmasını sağlayacak çözümler sunuyor.

Yazılım Enstitüsü ekibi, beraberinde başarıyı getirecek çözümlerin ancak gereksinimlerin çok iyi tanımlanması ile mümkün olacağını bilir. Bu bakımdan her kurumun gereksinimlerine uygun farklı çözümler geliştirerek; en kısa vadede verimliliği ve karlılığı artırmaya yönelik projeler hazırlar.

Yazılım Enstitüsü projeleri, yalnız rekabet üstünlüğü yaratmaları ile değil; uygulama kolaylıkları, artan gereksinimlere göre hızlı, kolay yenilenebilirlikleri ve ölçeklenebilirlikleri ile de fark yaratırlar. Geliştirilen çözümler karlılık ve verimliliği artırmakla kalmaz, kurumlara işleyişleri içindeki her türlü fonksiyonu ölçümleme ve raporlama olanağı da sağlar.

Yazılım Enstitüsü; kurumsal iş akışı ve çalışma sistemlerinin belirlenmesinden, onların doğru mimarilerle geliştirilmelerine; gereken yeni teknoloji çözümlerinin varolan çözümlerle entegrasyonuna kadar geniş bir alanda danışmanlık, uygulama geliştirme, teknik destek ve eğitim hizmetleri sunmaktadır: Elektronik ticaret siteleri, müşteri ilişkileri yönetimi, satış yönetimi ve faturalama gibi her türlü web tabanlı ve sunucu/istemci uygulamalarını, performans, büyüyebilirlik, erişilebilirlik ve kesintisizlik gibi temel bileşenleri içeren, başarıyla çalışan projeler geliştirmektedir.

Yazılım Enstitüsü, üzerine aldığı her proje için bir ekip oluşturur. Bu ekip, proje yöneticisi, analiz uzmanı, tasarımcı, sistem ve yazılım mühendislerinden oluşur. Projeler tamamlanıp teslim aşamasına gelindiğinde, e-learning cdleri ile desteklenen birebir kullanıcı eğitimi yanında, yapılan anlaşmaya bağlı olarak kullanılan teknolojinin aktarımı eğitimlerini de vermektedir.

Yazılım Enstitüsü, firmaların statik ya da dinamik web sitelerinin yanında, iş akışlarını tamamen modelleyen web, desktop ve mobil uygulamalar geliştirmektedir. Uygulamalar geliştirilmeden önce, kurum içi yapılanma ve iş akışları Yazılım Enstitüsü uzmanlarınca ayrıntılarıyla incelenmekte ve ardından modellenmektedir. Geliştirilen uygulamalar, geçmiş işlerin kaydedilmesine ve raporlanmasına; gelecek işlere ve yatırımlara dair vizyon geliştirmeye de araçlık ederek, firmaların iş hacimlerini ve verimliliklerini artırmaktadır.

Yazılım Enstitüsü verdiği şifrelerle, prototipten detaylı raporlara kadar her tür bilgi ve görselin proje sahibi tarafından Enstitü web sayfasından izlenebilmesini sağlamaktadır.

Yazılım Enstitüsü, geliştirmiş olduğu uygulamaların kullanıcı eğitimlerini ve açık kod teslimi durumunda iş akışı ve teknoloji aktarımı eğitimlerini, proje sahibinin kendi yerinde ya da kendi eğitim merkezinde vermektedir.